środa, 29 stycznia 2014

Droga książki do czytelnika :)

Zanim książkę będzie można wypożyczyć i trafi ona w ręce czytelnika - przechodzi ciekawą drogę.
 Jesteście ciekawi - jaką? 
Najpierw zastanawiamy się, jaką książkę kupić. Często rozmawiamy z Wami i pytamy Was o zdanie oraz uwzględniamy Wasze propozycje. Przeglądamy też strony wydawców, portale o książkach i literackie blogi Waszych rówieśników - np. http://ksiazkinaczacie.blox.pl
Po dokonaniu wyboru - kupujemy! Zazwyczaj zamawiamy książki - przez internet - we współpracującą ze szkołą hurtownią, która przysyła nam je przez kuriera.
Wszyscy z ogromną przyjemnością (i ciekawością) oglądamy nowe książki. Przed nami sporo pracy!
Książki trzeba okleić specjalnymi kodami kreskowymi...
i opatrzyć pieczątkami - na stronach - odwrocie karty tytułowej, na stronie 17 (w lewym górnym roku) i na ostatniej (pod tekstem głównym). 
Następnie książki wpisujemy do komputera - do specjalnego programu bibliotecznego - MOL. Trzeba to robić bardzo uważnie - na podstawie faktury i nie można pomylić żadnej ceny, nawet o grosik. Każda pozycja opisywana jest według specjalnej normy bibliograficznej i zawiera szczegółowe dane, dlatego zajmuje sporo czasu.
Wpisana do komputera książka zyskuje swój unikalny numer inwentarzowy, a kod kresowy zostaje zarejestrowany w systemie, dzięki czemu możecie szybko wypożyczyć książkę (przez zeskanowanie kodu przez nauczyciela-bibliotekarza).
Potem książki okładamy specjalną folią (wcześniej przyciętą do odpowiedniego rozmiaru), spinaczujemy i ....
... sklejamy!
Teraz książka może już trafić do Czytelnika! Miłego czytania!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz